ДЕМОНСТРАЦІЇ У ПОЛЬЩІ: ПРОТЕСТ ПРОТИ ЗАБОРОНИ АБОРТІВ ЧИ СХІДНОЄВРОПЕЙСЬКИЙ BLM?

30.10.2020

Питання абортів у Польщі є не просто предметом суспільної дискусії, але тією дилемою, яка спровокувала, в якомусь сенсі світоглядне протистояння, яке із рішення Конституційного Суду про заборону абортів переросло у антиурядові акції і навіть маленьку вуличну війну між радикальними лівими і правими.

Зважаючи на значний авторитет католицької церкви у польському суспільстві, багато хто вважає, що рішення було прийнято завдяки сильному церковному лобі, яке в свою чергу має суттєвий вплив на електоральну базу правлячої партії  PiS.

Protest, Trybunał Konstytucyjny, aborcja, Gliwice: „Szkoda, że Maryja nie  zrobiła aborcji”. Kolejny atak obrażający uczucia religijne wieszwiecej -  tvp.info
Напис на одній з церков “Шкода, що Марія не зробила аборт”

  В Україні помилково вважають, що протистояння відбувається між агресивними середовищами ЛГБТ, антіфа, prochoice і феміністок з однієї сторони і з середовищами    prolife, католиками та правими.

Насправді ситуація є складнішою, ніж може здаватися на перший погляд. Праві разом з футбольними фанатами, попри сутички з антіфа та лівими та захист пам’ятників із церквами, далеко не є тією силою, яка підтримує діючого президента і правлячу партію. В мережу був запущений не один фейк, який звинувачував футбольних фанатів і націоналістів у підтримці дій уряду.

Однією з причин цього був заклик лідера PiS Ярослава Качинського всім виходити на захист церковних святинь і пам’ятників, щоб захистити їх від посягань вандалів.

Варто звернути увагу на характер протестів і аргументацію, котра використовується кожною зі сторін. Як і у випадку США, рушійною силою протесту є радикальні ліві, зокрема організація “Strajk Kobiet”, котра принципово відмовляється від переговорів з урядом і додає щоразу нові вимоги.

Strajk kobiet: jak panie mogą wziąć wolne od pracy, by uczestniczyć w  środowym proteście - Praca, emerytury, renty - rp.pl

Окрім фотографій із паплюженням церков і протестів прямо під час літургії, що за тиждень протестів наповнили мережу, зафіксовано також напади з обох сторін. Разом з фасадом церков також постраждали пам’ятник Івана Павла ІІ, а також пам’ятники польським повстанцям з Армії Крайової.

Strajk kobiet. Kolejny dzień protestów. Pomnik Armii Krajowej zdewastowany  - WP Wiadomości
Пам’ятник Армії Крайової навпроти Сейму

На пам’ятнику повстанцям АК, що навпроти Сейму, вандали залишили номер телефону організації Aborcja bez granic (Аборти без кордонів) і вивішали прапор ЛГБТ біля символу “Польща, що бореться”.

Згодом, згідно з інформацією ЗМІ, частина демонстрантів почала чистити пам’ятник від написів на прохання організаторів протесту. Тим не менш, в даному випадку простежується не стільки протест проти заборони абортів, скільки агресивна риторика лівих за повну легалізацію абортів і наступ на історичну спадщину Польщі.

Протести продовжуються попри звернення президента Польщі Анджея Дуди, який наголосив на тому, що рішення Конституційного Суду було прийняте без внесення необхідних правок, а влада готова до переговорів щодо компромісного рішення по абортах.

Повертаючись до участі правих у протестах, варто зразу ж розвіяти міф, що через консервативну політику «Права і Справедливості» дана партія і її лідер з діючим президентом користуються популярністю серед націоналістів.

Якщо дивитися з перспективи України, то польський уряд в рази консервативніший у контексті цінностей і набагато радикальніший у оцінці подій в Криму і на Донбасі, ніж Володимир Зеленський.

Grupy kibiców włączyły się do protestów. "Za naród podzielony, piekło was  pochłonie" Piłka nożna - Sport.pl
Польські фанати клубу Lech Poznań з антивладним плакатом із написом “За поділений народ вас поглине пекло”

 Тим не менш польське суспільство доволі поляризоване як в контексті політичних симпатій і поділу на табір прихильників PiS і PO, так і в контексті ціннісних орієнтирів, зокрема втручання церкви у політику і життя суспільства, а також ряду скандалів з педофілією серед священнослужителів, які часто замітали під килимок.

Дров до вогнища підкинув також документальний фільм братів Секельських “Tylko nie mów nikomu” (Тільки нікому не кажи), в якому були інтерв’ю з жертвами педофілів у рясах.

Tylko nie mów nikomu”. Ten film wstrząsnął całą Polską - Polski Obserwator

Це ще більше привернуло увагу до того, що влада Польщі самоусунулась від проблеми педофілії у храмах.

Навіть після того, як був створений відкритий реєстр педофілів, багато хто звернув увагу на те, що в ньому не було даних жодного з священиків.

Несправедливим буде також не зазначити, що тема педофілів у рясах часто свідомо роздувається опозиційними ЗМІ, які використовують принцип колективної відповідальності, акцентуючи увагу не на педофілії як суспільній патології, а виключно на зафіксованих випадках педофілії у церквах, щоб таким чином вдаряти в авторитет церкви.

Згідно з даними Конференції Єпископату Польщі і Центру Охорони Дитини, між 1990 і 2018 роками було зареєстровано 382 випадки сексуальних домагань до неповнолітніх  в стінах храмів 198 з яких були вчинені по відношенню до дітей молодше 15 років.

В контексті боротьби з педофілією в стінах церкви часто як аргумент приховування використовували той факт, що обвинувачених священиків переводили в іншу парафію. Саме це вважалося намаганням покривати злочинця, тим не менш ніхто не звертав уваги на той факт, що це має дещо інші причини.

Однією з них є ізоляція жертви і підозрюваного, щоб ні жертва, ні підозрюваний не могли впливати на свідків і слідство. Так чи інакше, підозрюваного в будь-який момент може викликати на допит слідчий і прокурор, що вже не свідчить на користь покривання злочинця.

Також тут є чисто юридичний момент, тобто невинуватість кожного підозрюваного, поки протилежне не буде визнано судом. Тим не менш тема педофілії, яку представляють мало як не епідемію, з’являється у відповідь на критику ЛГБТ і абортів, яка часто простежується у риториці польського духовенства і влади.

Попри те, що націоналісти і футбольні фанати стали на захист церков і бились з антіфа, окремі клуби висловили солідарність із жіночим страйком, закликаючи протестуючих не руйнувати святині і пам’ятники, а разом протестувати проти політики уряду.

Польські праві і футбольні фанати з антивладними плакатами

Так діється не лише тому що не всі націоналісти є переконаними прихильниками PiS, а окремі партії на зразок Конфедерації, чий націоналізм є предметом дискусій, є опозицією до правлячої партії у польському парламенті, хоча й депутати даної фракції підтримали рішення Конституційного Суду і є активними критиками протестів.

Не менш важливим є спроба влади монополізувати Marsz Niepodległości (Марш Незалежності)  у 2018 році, намагаючись усунути з його організації націоналістів, які, по суті, дали початок цій ідеї.

abwnkwd
Протест польських правих проти репресій влади ABW (Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego)-Агенство Внутрішньої Безпеки аналог СБУ у Польщі

Напередодні традиційного маршу вулицями Варшави влада використала повноваження поліцейського апарату і спецслужб, щоб організувати облави, переслідування і затримання представників різних націоналістичних угруповань під абсолютно різними сфабрикованими звинуваченнями, які були зняті зразу ж після закінчення святкувань.

Репресії на 100-річчя незалежності були сприйняті як намагання PiS монополізувати націоналізм, усунувши з арени весь вуличний рух.

Тим не менш, попри масові затримання і обшуки з переслідуваннями колона “Чорний Блок” таки пройшла вулицями Варшави у 2018

AUTONOM.PL | autonomiczni nacjonaliści nowoczesny nacjonalizm AN » Marsz  Niepodległości 2018: Mimo represji, Czarny Blok przeszedł
Чорний Блок, Варшава 11 листопада 2018

Це і послужило основною причиною, чому на протестах, попри антагонізм правих і лівих, все ж таки простежується солідарність націоналістів з жінками із закликами не піддаватися на провокації лівих по руйнуванню історичних споруд і пам’ятників і об’єднуватися проти режиму.

На даний момент, згідно із статистикою поліції, зафіксовано 22 вторгнення на літургії, а також 79 нападів на церкви з ушкодженням фасаду. Щодо кількості зруйнованих і розписаних пам’ятників, то точне число залишається невідомим.

Націоналісти і просто небайдужі громадяни вже стали на охорону пам’ятників, як це було і в США, те що відрізняє польські протести, так це той факт, що ніхто не грабує магазини і не руйнує майно інших, окрім церков і пам’ятників.

Але, як і у випадку протестів BLM зафіксовано напади на священиків і захисників церков, так і на журналістів популярного видання Gazeta Wyborcza, яке праві вважають рупором ліберальної пропаганди у Польщі.

Чи вдасться владі і демонстрантам досягти компромісу в контексті абортів – питання, на яке немає відповіді. Будь-які спроби розігнати протест будуть зразу ж викликати порівняння з Білоруссю і Лукашенком, що є вкрай невигідним для чинної польської влади, особливо на фоні підтримки білоруської опозиції.

Хоча й опозиція вже закликала протестуючих не нападати на церкви і пам’ятники, не можна виключати того факту, що вона не використає гнів поляків, спричинений не лише рішенням Конституційного Суду, але й наслідками пандемії, котрі вже спровокували новий локдаун і збільшення кількості заражених.

Не варто відкидати того факту, що дані протести є спробою опонентів діючої влади взяти реванш за програш у виборах і здобути політичний вплив за допомогою вуличного шантажу і масових заворушень.

Владислав Ковальчук – аналітик і член редколегії Intermarium Support Group

Поділитись