Чи буде спільна політика США і ЄС щодо РФ та Китаю?

15.03.2021

Президентство Дональда Трампа суттєво вплинуло на відносини між США та Німеччиною, яка, de facto, є найвпливовішою країною в Євросоюзі.

Постійні напади 45-го президента США щодо низьких видатків на оборону спричинили те, що думки Брюсселі і Вашингтону щодо РФ та Китаю розділилися.

Президент Франції Емануель Макрон, виступаючи на Лондонському саміті НАТО, заявив, що ворогом альянсу є тероризм, а не Китай з РФ.

Емануель Макрон, фото Financial Times

Нещодавно він підтвердив свою заяву в інтерв’ю для Financial Times. Французький президент сказав, що неможливо говорити про мир і стабільність в Європі і на її зовнішніх кордонах без переговорів з РФ.

Тут з Макроном можна лише погодитися, але з однією поправкою:

Переговори з РФ необхідно вести, але шляхом персональних санкцій, підтримки України та перекриття доступу до енергетичних ринків Європейського Союзу.

Лише так можна запевнити мир і стабільність на зовнішніх кордонах ЄС, а не намаганням погодити інтереси НАТО з інтересами Москви.

Саме постійний і безперешкодний доступ Росії до європейського ринку енергоресурсів дозволяє їй уникати відповідальності за порушення міжнародного права.

Читайте також: Мінська криза і нормандська утопія: Україна між Скіллою Росії і Харібдою ЄС

Якщо Макрон не вважає Росію ворогом НАТО, то автори російської стратегії безпеки 2015, підписаної Путіним, думають з точністю до навпаки.

Варто звернути увагу на частину II Россия в современном мире і її 15 пункт:

“Наращивание силового потенциала Организации Североатлантического договора (НАТО) и наделение ее глобальными функциями, реализуемыми в нарушение норм международного права, активизация военной деятельности стран блока, дальнейшее расширение альянса, приближение его военной инфраструктуры к российским границам создают угрозу национальной безопасности.”

Зважаючи на той факт, що Росія вважає розширення НАТО на Схід безпосередньою загрозою своїй безпеці, мабуть Макрону слід переосмислити своє ставлення до її “мирних намірів”.

Однак, зміни в попередній позиції Німеччини щодо РФ не могли бути непоміченими.

Очільник МЗС Німеччини Гайко Маас

Якщо ще в грудні очільник німецького МЗС Гайко Маас заявляв, що Берлін не змінить своєї позиції щодо Nord Stream 2 навіть після приходу Байдена до влади, то зараз озвучив ідею про необхідність спільної позиції щодо РФ та Китаю.

Під час онлайн-конференції, організованої Brookings Institution, Маас сказав наступне:

“Я сподіваюся, що ми зможемо повернутися до спільної трансатлантичної позиції стосовно цілеспрямованих санкцій після того, як вона була втрачена за останні чотири роки”

Також він запропонував Байдену нову угоду і відновлення партнерство між Берліном та Вашингтоном після того, як йому було завдано шкоди Дональдом Трампом.

Зважаючи на те, що про Північний Потік-2 під час цієї конференції не йшлося, можна припустити, що доля російсько-німецького газопроводу продовжує бути предметом переговорів між США і Німеччиною.

Вочевидь Росія намагається виграти додаткові бали в ЄС, намагаючись перекрити недостачу вакцин від Covid19.

Читайте також: Які загрози несе російська вакцина національній безпеці України?

Таку наполегливість Москви у намаганні продати Sputnik V країнам ЄС важко пояснити інакше, ніж її прямими геополітичними інтересами.

Якщо російську вакцину сертифікують в ЄС, то це дасть РФ додаткові аргументи на користь скасування санкцій.

Однак, поки що ЄС не готовий ані користуватися, ані вакцинуватися Спутником V.

Якщо РФ програє США з ЄС на енергетичному полі, то її переговорна позиція щодо Криму і Донбасу суттєво послабиться.

Не виключено, що Путін знову вдасться до сили, щоб за допомогою загострення на фронті виторгувати нові поступки як в України, так і її міжнародних партнерів.

Владислав Ковальчук – аналітик і член редколегії Intermarium Support Group

Поділитись